logo-wabalogo-svtlogo-wta
Czech English German Polish


Filosofie

Filosofie

Každý člověk je duševní, psychická a tělesná jednotka, která je v životě ovlivňována přes rodinu, kulturu a společnost. Také vlastní životní příběh má rozhodující vliv na každého z nás. Emociální a fyzické zkušenosti, které ukazují na naše bytí a zážitky z našich prvotních zkušeností z dětství mohou ovlivnit náš současný život a naší budoucnost. Vodní terapie dopadá na člověka jako celek. Základní chování při této práci je empatie, respekt a úcta k lidem, bez ohledu na jejich původ, kulturní, náboženské a sociální zaměření a bez hodnocení člověka. Terapie ve vodě aktivuje životní sílu a potenciál v lidech a s tím i vlastní síly k sebeuzdravení. To dále podporuje vlastní zdraví, obecný blahobyt a kvalitu života každého člověka, který tyto terapie podstoupí.

Základní princip

Vodní terapie s tělem jsou doplňkovou léčebnou metodou, kde se jako médium využívá voda ke svému prospěchu. Zahrnuje různé metody. Hlavní a nejrozšířenější je WATSU® (Water Shiatsu). 35°C teplá voda uvolňuje tělo působením tepla zvenčí. Vztlaková síla vody nadnáší tělo, která navozuje pocit stavu bez tíže. Uši klienta jsou během terapie pod vodou, čímž jsou z vnějšku silně redukované akustické vjemy. Klient zpravidla sám uzavře při terapii oči a tak neprobíhá žádný rozhovor mezi terapeutem a klientem. Minimální vlivy zvenčí navodí tak meditativní stav, což usnadní přístup sama k sobě. Tato sebereflexe je aktivovaná a navodí základní princip bytí. Dotknete se tělesné, psychické a duševní roviny a sjednotíte je. Terapie ve vodě podporuje sebe odpovědnost, průběh změn a obnovování procesů. Terapie probíhá ve vzájemně propojených vztazích.

Vlastní terapie

Ve spolupráci s klienty jsou zhodnoceny a zformulovány cíle terapie i do budoucnosti. Tím bude podporován proces vývoje a pokrok bude s klientem pravidelně vyhodnocován. Při terapii je klient odevzdaný vodě s bedlivou pohybovou podporou terapeuta. Omezení vnímání zvenčí (zavřené oči, uši pod vodu), omezí vlastní aktivity (žádné mluvení, žádné aktivní pohyby) a přenesou pozornost klienta dovnitř sama sebe a způsobí posunutí v časoprostoru a rozdílného vnímání svého těla.

Způsob působení terapie

Představte si, teplo a pocit beztíže vyvolané vodou, ... zavřené oči, takže je jen hra světla na očních víčkách…, vaše uši jsou pod vodou, takže zvuk světa je tlumený. Svět začíná mizet, odchází, cítíte jen sebe a své vlastní tělo ve vodě, co dělat, kam jít, jen přijímáte a uvolňujete se, v elegantních pohybech, houpáni v jemném rytmu. Není divu, že lidé mluví o stavu blaženosti a úrovní relaxace, kterou si nikdy před tím nedokázali představit.

FilosofieVodní terapie těla je velice účinná a mnohostranně aplikovatelná. Využívá léčivě a podpůrně kvalitu teplé vody k svému prospěchu. Nosné vlastnosti vody dovolí trojrozměrné pohyby, jaké na zemi nejsou možné. Vodní prostředí nám zprostředkuje pocit uvolnění, čímž svalový tonus v těle sám od sebe pozoruhodně klesá. Terapeutická práce s tělem ve vodě uvolní a osvobozuje pohybové ústrojí překvapivě lehkým a trvalým způsobem. Rytmické, harmonické plynoucí pohyby přinesou nové impulzy k uvědomění si svého těla a vyzývá k upuštění od starých naučených vzorců a nevhodných pohybů. Pohybový rozsah se podstatně zlepší a rozšíří tak celkovou pohyblivost těla. Protahováním a tlakem na akupresurní meridiánové body (shiatsu) budou reflexně posíleny orgány a energetická bilance bude harmonizována. Mohou se tím vyřešit blokády a napětí na fyzické i duševní rovině. Léčebný proces při práci s tělem ve vodě podporuje sebereflexi klientů v hlubším kontaktu se svým tělem a svými emocemi a může vést k zvýšení porozumění a vědomí o jejich zdraví a celkovém zdravotním potenciálu. Touto léčebnou metodou je osloven kinestetický pocit v těle přímo a neverbálně.

Vliv na cévní systém

 • Zlepšuje se žilní a lymfatický zpětný tok
 • Posílí se prokrvení kůže, svalů a vazivových tkání
 • Zvýší se prokrvení ledvin a vylučování moči
 • Sníží se srdeční frekvence a krevní tlak
 • Prohlubuje a stabilizuje se dýchání

Vliv na svalstvo a nervovou soustavu

 • Zlepšuje pohyblivost a snižuje napětí svalstva
 • Zajišťuje to, že vazivové tkáně jsou elastické a ohebné
 • Klouby jsou uvolněné
 • Zlepšuje se držení těla a koordinace těla
 • Odlehčí se páteři
 • Stimuluje a aktivuje „parasympatickou nervovou soustavu“
  (autonomní  nervový systém sloužící k řízení útrob, cév a některých dalších orgánů. Zvyšuje činnost trávicího ústrojí, vyvolává slinění, vylučování trávicích šťáv, zvyšuje pohyblivost trávicí trubice, zpomaluje srdeční činnost, zužuje průdušky, zmenšuje zornici (viz mióza), způsobuje erekci atd.)
 • Odlehčuje meziobratlové ploténky a vytváří optimální podmínky pro nervové zakončení v jednotlivých bodech páteře
 • Mobilizuje protažení neurální struktury (míchy) v měkké periferii

Vliv duševní

 • Podporuje uvolněný a klidný vnitřní postoj
 • Působí podpůrně u duševního zpracování traumat
 • Podporuje samoléčbu těla
 • Pomáhá zmírnit příznaky stresu
 • Obecně ovlivní revitalizaci a růst kvality života a to i u těžkých onemocnění
 • Umožňuje zpřístupnění k hluboké vnitřní osobní vrstvě a zážitek uvolnění
Číst 4234 krát

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.